FOLIO I · DÜŞÜNÜRLER · KUŞAK 04 · N° 049

Jacques Rueff

Eserler
24
Makaleler
0
Kuşak
4.
Jacques Rueff portresiJacques Rueff portresi: Jacques Rueff, Porträt 1938 (1938)Jacques Rueff portresi: Place Jacques-Rueff im Pariser 7. Arrondissement (2020)
FOL. 04 · N° 049 · Jacques Rueff
BİYOGRAFİ

Yaşamı ve eseri

Fransız maliye uzmanı ve siyaset teorisyeni Jacques Rueff, Hayek tarafından başlatılan Mont Pèlerin Society'ye mensuptu. Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Rueff, hiperenflasyon ülkelerinde (Fransa, İtalya, Almanya, Polonya ve Avusturya) her bir vakada, merkez bankalarının çıkardığı paranın başlıca bütçe açıklarının finansmanı için kullanılmış olduğunu kanıtlayabilmişti. İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra, Başkan De Gaulle döneminde para biriminin istikrara kavuşturulmasını başlattı ve sonradan Die Währungssünden der westlichen Welt (Fr. 1971) eserinde görüş ve deneyimlerini kayda geçirdi. Rueff, altın standardına dönüşün güçlü bir savunucusu ve John Maynard Keynes'in fikirlerinin her zaman kararlı bir muhalifiydi.
Üstveri
23. August 1896
Paris içinde
23. April 1978
4. Kuşak
Yaşam evreleri

Evreler

  1. 1896
    1896
    Doğum

    23 Ağustos 1896'da Paris'te doğdu.

  2. ⁦1914–1918⁩
    ⁦1914–1918⁩
    Birinci Dünya Savaşı– yaklaşık

    Birinci Dünya Savaşı'nda topçu subayı; 1917'den itibaren birinci Amerikan ordu tümeni nezdinde irtibat subayı (Albay Alexander Patch'in maiyetinde).[1]

  3. 1919
    1919
    Hiperenflasyon üzerine araştırmalar– çıkarsanmış

    Birinci Dünya Savaşı sonrasında hiperenflasyon yaşayan ülkelerde, yani Fransa, İtalya, Almanya, Polonya ve Avusturya'da, merkez bankalarının çıkardığı para miktarlarının özellikle bütçe açıklarının finansmanında kullanılmış olduğunu ortaya koydu.

  4. ⁦1919–1923⁩
    ⁦1919–1923⁩
    École Polytechnique ve Sciences Po'da öğrenim– yaklaşık

    École Polytechnique'te (savaş gazileri için X1919S mezuniyet sınıfı) ve École libre des sciences politiques'te öğrenim.[1]

  5. 1923
    1923
    Inspecteur des Finances– yaklaşık

    Corps des Inspecteurs des Finances'a giriş; 1920'li yıllarda Raymond Poincaré'nin çalışma arkadaşı.[1]

  6. 1927
    1927
    „Théorie des phénomènes monétaires“– çıkarsanmış

    Parasal teori yazısı „Théorie des phénomènes monétaires“in yayımlanması ve Fransa, İtalya, Almanya, Polonya ve Avusturya'daki hiperenflasyon üzerine araştırmalar.

  7. ⁦1936–1939⁩
    ⁦1936–1939⁩
    Fransız hazinesinin direktörü

    1936'dan 1939'a kadar, Front populaire döneminde Fransız Maliye Bakanlığı'nda Directeur du Mouvement général des Fonds (bugünkü Direction du Trésor).[1]

  8. ⁦1939–1941⁩
    ⁦1939–1941⁩
    Banque de France'ın vali yardımcısı

    8 Eylül 1939'da Banque de France'ın ikinci Sous-Gouverneur'ü (vali yardımcısı) olarak atandı; 22 Ocak 1941'de istifa etti.[1]

  9. 1948
    1948
    Mont Pèlerin Society üyesi

    Friedrich August von Hayek'in kurulmasına ön ayak olduğu Mont Pèlerin Society'nin üyesi.

  10. ⁦1949–1950⁩
    ⁦1949–1950⁩
    Monako Devlet Bakanı

    12 Temmuz 1949'dan 1 Ağustos 1950'ye kadar Prens III. Rainier döneminde Monako Prensliği'nin Devlet Bakanı (Ministre d'État).[1]

  11. ⁦1952–1962⁩
    ⁦1952–1962⁩
    Avrupa Adalet Divanı yargıcı

    1952–1962 yılları arasında Avrupa Adalet Divanı yargıcı (AKÇT, sonradan AET).[1]

  12. ⁦1958–1960⁩
    ⁦1958–1960⁩
    De Gaulle döneminde Fransız para biriminin istikrara kavuşturulması

    İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra Cumhurbaşkanı Charles de Gaulle döneminde Fransız para biriminin istikrara kavuşturulmasını başlattı.

  13. 1964
    1964
    Académie française'e kabul

    1964'te Académie française'in 31 numaralı koltuğuna seçildi (Jean Cocteau'nun halefi); daha sonra Institut de France'ın şansölyesi.[2]

  14. 1971
    1971
    „Die Währungssünden der westlichen Welt“ (Batı Dünyasının Para Günahları)

    „Die Währungssünden der westlichen Welt“ (Batı Dünyasının Para Günahları) adlı eserin yayımlanması (Fransızca 1971); altın standardına dönüş için bir savunma ve Keynes ile bir hesaplaşma.

  15. 1978
    1978
    Ölüm

    23 Nisan 1978'de Paris'te öldü.

İlişkiler

Etkiler

Etkilendiği kişiler · 2
  1. ⁦1919–1923⁩
    ⁦1919–1923⁩
    Clément Colson⁦(1853–1939)⁩ · Französische Ingenieurökonomie

    École Polytechnique'te Clément Colson'un öğrencisi; Colson, Rueff'in iktisadi düşüncesi üzerinde derin bir etki bıraktı (matematiksel iktisat, klasik gelenek).[1]

  2. 1921
    1921
    Léon Walras⁦(1834–1910)⁩ · Lausanner Schule

    Walras' Schriften inspirierten Rueff 1921 in seinem letzten Polytechnique-Jahr zur ökonomischen Forschung – Werk-Einfluss ohne persönliche Begegnung (Walras starb 1910).[1]

Etkiledikleri · 2
  1. ⁦1958–1968⁩
    ⁦1958–1968⁩
    Charles de Gaulle⁦(1890–1970)⁩

    1958'den itibaren Charles de Gaulle'ün danışmanı; frankın istikrara kavuşturulmasına yönelik Pinay-Rueff Planı'nın mimarı (yüzde 17 devalüasyon, konvertibilitenin yeniden tesisi, bütçe dengesi).[3]

  2. John Maynard Keynes⁦(1883–1946)⁩ · Cambridge School

    John Maynard Keynes'in düşüncelerinin her zaman kararlı bir karşıtı; Altın standardına dönüşün güçlü bir savunucusu.

Özel seminer, meslektaşlar, Mont Pèlerin · 2
  1. 1948
    1948

    Hayek'in girişimiyle kurulan Mont Pèlerin Society'ye üyeydi; 1948'de katıldı.

  2. ⁦1958–1960⁩
    ⁦1958–1960⁩
    Antoine Pinay⁦(1891–1994)⁩

    Fransız kamu maliyesinin sağlığa kavuşturulması ve frankın istikrara kavuşturulması için 1958–1960 yıllarında ortak Pinay-Rueff Planı.[3]

Jacques Rueff, okulun bütünü bağlamında: beş kuşak, hoca-öğrenci çizgileri, çevreler ve meslektaşlıklar.

DURAKLAR VE İLİŞKİLERE DAİR KAYNAKLAR12 atıf · 2 kaynak
Topografya

Etkinlik yerleri

ESER LİSTESİ · KRONOLOJİK

Kitaplar

1920'ler
1922
Des Sciences physiques aux sciences morales
Özgün metinFransızca
1925
Sur une theorie de l’inflation
Özgün metinFransızca
1927
Theorie des phenomenes montaires
Özgün metinFransızca
1929
From the physical to the social Sciences
Özgün metinİngilizce
1930'ler
1935
La Crise du capitalisme
Özgün metinFransızca
1940'ler
1945
Die soziale Ordnung
Özgün metinAlmanca
L’Ordre social
Özgün metinFransızca
1949
Epitre aux dirigistes
Özgün metinFransızca
1950'ler
1953
La Regulation monetaire et le probleme institutionnel de la monnaie
Özgün metinFransızca
1960'ler
1961
Discours sur le credit
Özgün metinFransızca
1964
Discours de reception à l’Academie francaise
Özgün metinFransızca
L’age de l’inflation
Özgün metinFransızca
1965
Jacques Rueff'ün ödemeler dengesi sorununa ayrılmış bir incelemeler derlemesi (Payot, 1966). Merkezî tez şudur: enflasyon ya da altın kambiyo standardı dışında bir ülkenin ödemeler dengesi, hükümetlerin müdahalesiyle değil, fiyatların, kambiyo kurlarının ve iskonto oranının işleyişiyle kendiliğinden dengeye yönelir. Rueff bu çözümlemeyi, ihracatın değiştirilmesi güç bir "doğal düzeyi"nin bulunduğunu öne süren Keynes'in teorisinin karşısına koyar. Birinci bölüm, düzenleyici bir mekanizmanın kanıtları olarak sunulan tarihsel olguları (1870'ten 1931'e Fransız ve Alman ticaret dengeleri, tazminatlar, 1960'ların Amerikan açığı, dolar kıtlığı) bir araya getirir. İkinci bölüm, fiilî kasa mevcudu ile arzu edilen kasa mevcudu arasındaki farka, kredinin ve iskontonun rolüne dayanan bir para teorisinin taslağını çizer. Yazar, uluslararası ödemelerin dengesini ancak etkin bir para düzenlemesinin yeniden kurabileceği, planlamanın bunu sağlayamayacağı sonucuna varır.
Özgün metinFransızca
The Role and the Rule of Gold an Argument
Özgün metinİngilizce
1967
Balance of Payments Proposals for resolving the critical world economic
Özgün metinİngilizce
Les Dieux et les rois (essai sur le pouvoir createur)
Özgün metinFransızca
1970'ler
1971
Le Peche monetaire de l’Occident
Özgün metinFransızca
Diğer baskılar
  • Die Währungssünden der westlichen Welt: das Ende der Dollar-Hegemonie, zurück zum Gold?
    Özgün metinAlmanca
1972
Combats pour l’ordre financier
Özgün metinFransızca
1973
La Reforme du systeme monetaire international
Özgün metinFransızca
1977
Les Oeuvres Completes de Jacques Rueff, Tome 1: De l’Aube au Crepuscule (Autobiographie)
Özgün metinFransızca
1979
Les Oeuvres Completes de Jacques Rueff, Tome 2: Theorie monetaire
Özgün metinFransızca
Les Oeuvres Completes de Jacques Rueff, Tome 3: Politique economique
Özgün metinFransızca
1980'ler
1981
Les Oeuvres Completes de Jacques Rueff, Tome 4: L’Ordre Social
Özgün metinFransızca
APA
Chicago
Alman tarihsel atıf biçimi